Co daje ubezpieczenie turystyczne - o tym mogłeś nie wiedzieć!

2019-01-10

To, że wyjeżdżając na dłuższe lub dalekie wakacje, po prostu musisz wykupić ubezpieczenie turystyczne, już chyba wiesz. To właściwie pierwsza rzecz, którą powinieneś załatwić, planując wakacje. Czy jednak na pewno zdajesz sobie sprawę, jakie możliwości daje ci twoja polisa? Zastanów się, czego potrzebujesz i zapytaj swojego ubezpieczyciela o dodatkowe opcje, z których mógłbyś skorzystać, posiadając ubezpieczenie turystyczne http://colonnade.pl/dla-ciebie/ubezpieczenia-turystyczne.


Co może dać ci twoje ubezpieczenie turystyczne?


Ubezpieczenie OC

Przecież na wakacjach może zdarzyć się też tak, że to ty spowodujesz jakąś szkodę czy wypadek. Tak jak w Polsce, za granicą również tego nie przewidzisz, a chociażby ze względu na mało znane ci przepisy, prawdopodobieństwo wzrasta. Upewnij się zatem, że twoje ubezpieczenie turystyczne daje ci OC, które uchroni cię przed odpowiedzialnością, gdy np. spowodujesz wypadek w trakcie uprawiania sportu, twój pies ugryzie innego turystę czy twoje dziecko zniszczy np. wypożyczony sprzęt. Ubezpieczenie OC pozwala ci cieszyć się dalej wakacjami, a wszystkim zajmuje się twój ubezpieczyciel.


Tłumacz w razie problemów

Być może bardzo dobrze znasz angielski czy inny ogólnie znany język i wydawało ci się, że w każdej sytuacji będziesz umiał się porozumieć. Okazuje się jednak, że w sytuacji problemowej, zarówno przedstawiciele służby zdrowia, jak i innych służb państwowych nie mają obowiązku mówić do ciebie w zrozumiałym dla ciebie języku lub używa zwrotów, których masz prawo nie znać, bo np. są typowo medyczne. Twoje ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ci pomoc tłumacza dla takich sytuacji, jak np. wypadek komunikacyjny, zgubienie dokumentów, poważna choroba.


Pomoc prawnicza

Okazuje się, że czasem na wakacjach jest po prostu niezbędna. Wystarczy, że zupełnie niecelowo wyrządzisz komuś szkodę i nie będziecie w stanie porozumieć się polubownie. Sprawdź, czy twoje ubezpieczenie turystyczne obejmuje m.in. poradę prawniczą, byś wiedział, co zrobić w danej sytuacji, a także pomoc w odpowiednim sformułowaniu pisma do sądu czy pokrycie kosztów sądowych.


Ubezpieczenie wartościowych sprzętów

Jeśli planujesz na wakacje zabierać drogi sprzęt, np. aparat fotograficzny, pamiętaj, by upewnić się, czy twoje ubezpieczenie turystyczne obejmuje również wartościowe sprzęty. Pomyśl o tym również w sytuacji, gdy bierzesz ze sobą np. sprzęt do nurkowania czy narty - są to czasem naprawdę drogie sprzęty, których utrata czy zniszczenie mocno odczujesz. Tymczasem dobre ubezpieczenie turystyczne powinno gwarantować ci ubezpieczenie w razie kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia. Upewnij się też, jakie są warunki ubezpieczenia.


Zwrot kosztów w razie odwołania wyjazdu

Nigdy na 100% nie przewidzisz, co się wydarzy. Nie oznacza to, że nie warto w ogóle planować wakacji. Jeśli jednak można się zabezpieczyć przed stratą dużej sumy - warto to zrobić. Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie turystyczne u swojego ubezpieczyciela, sprawdź, czy posiada opcję rezygnacji z wyjazdu, która gwarantuje ci zwrot pieniędzy.